ANIBIA

Jak reklamować w internecie kancelarię prawną, adwokatów, radców prawnych?

 

Reklama kancelarii prawnych w Internecie

Internet to świetne miejsce dla reklamy i promowania produktów, usług, osób, idei oraz wszelkiego rodzaju działalności i wytwórczości. Niektóre z usług są bardzo nietypowe lub specjalistyczne. Za takie można uznać wszelkie usługi prawne. I właśnie ze względu na swoją unikatowość potrzebują przemyślanych działań marketingowych. Ich intensywność i zasięg zależy od wielu czynników, w tym od aspiracji i oczekiwań samej kancelarii prawnej. Podstawowe działania marketingowe dla kancelarii prawnych, adwokatów i radców prawnych – opisane tutaj – są darmowe i mogą być prowadzone przez administrację biura kancelarii prawnej. Z kolei działania specjalistyczne, komercyjne, na których skupimy się poniżej, powinny być prowadzone przez osoby doświadczone i mające odpowiednią wiedzę.

Czy kancelarię prawną można reklamować?

Tak brzmi pierwsze pytanie nowo upieczonych prawników lub tych, którzy do tej pory nie korzystali z działań marketingowych. Wątpliwości przez długi czas były uzasadnione, gdyż taka możliwość została dopuszczona całkiem niedawno. Jeśli chodzi o adwokatów, to w Kodeksie Etyki Adwokackiej w § 8 pkt 1 wskazane jest, że „adwokat jest uprawniony do informowania o swojej działalności zawodowej oraz kształtowania swego wizerunku w przestrzeni publicznej”. Z kolei pierwszy punkt 31 Artykułu Kodeksu Etyki Radcy Prawnego wskazuje, że, “informowanie o wykonywaniu zawodu oraz działalności z nim związanej jest prawem radcy prawnego“.

Podsumowując odpowiedź na postawione pytanie, działania marketingowe mające na celu informowanie o działalności kancelarii prawnej, adwokatów i radców prawnych są zgodne z prawem i nie naruszają zasad etyki zawodowej.

Jakie działania marketingowe dla kancelarii prawnych?

Część działań marketingowych może być dla kancelarii prawnych, adwokackich czy radców prawnych nie do przyjęcia ze względu na szczególną wagę i społeczne postrzeganie zawodu prawnika. Z tego właśnie powodu duża część prawników nie uznaje za stosowne działań marketingowych prowadzonych w serwisach społecznościowych (Facebook, Instagram, itp.). Głownie z tego powodu, ale również ze względu na szybkość działania i trwałość efektów skupimy się na dwóch działaniach marketingowych, które są najczęściej stosowane i akceptowane przez środowisko prawnicze. Jest to reklama w Google na platformie Google Ads oraz pozycjonowanie stron pod kątem SEO. Poniżej syntetycznie zostaną opisane cechy tych dwóch działań marketingowych.

Reklama kancelarii prawnych w Google Ads

Logo Google Ads

Ogromna większość użytkowników w Polsce korzysta wyłącznie z wyszukiwarki Google, mimo że istnieje wiele innych, bardzo dobrych ale mniej popularnych lub całkowicie niszowych (Bing, Yahoo, Baidu, Yandex, DuckDuckGo, itp.)

Od wielu lat procent użytkowników w Polsce tej największej na świecie wyszukiwarki znacznie przekracza liczbę 90. Według szacunków branżowych aktualnie jest to 97%. Już ten sam fakt dla komercyjnych podmiotów jest dostatecznym argumentem za reklamowaniem się w Google Ads. Również dla kancelarii prawnych, radców prawnych i kancelarii adwokackich jest to najlepsza platforma. Efekty są natychmiastowo widoczne, gdyż reklamy z Google Ads wyświetlane są ponad wynikami organicznymi wyszukiwań. Dzięki temu nawet nowa kancelaria prawna może znaleźć się w wyszukiwarce Google powyżej kancelarii o ugruntowanej pozycji i działających w branży od wielu lat.

Google Ads to możliwość profilowania odbiorców według ich zainteresowań, odwiedzanych stron (np. stron konkurencji), wieku, lokalizacji geograficznej i wielu różnych parametrów.

Dzięki tzw. reklamom displayowym można pracować nad kształtowaniem wizerunku kancelarii i zdobywaniem miejsca w świadomości nowych klientów.

Google Ads pozwala na wyświetlanie reklam kancelarii u osób, które zainteresowane są usługami prawniczymi w ogóle lub poszukują konkurencyjnych kancelarii.
Wyzwaniem w Google Ads jest ustalnie odpowiednich fraz, po wpisaniu których użytkownik wyszukiwarki Google zobaczy reklamę naszej kancelarii. Dodatkowym utrudnieniem reklamy w Google Ads jest zmienny koszt reklamy na konkretne frazy. Jest on jednak rekompensowany możliwością elastycznego zarządzania budżetem.
Podsumowując, Google Ads jest świetną propozycją do celów marketingowych dla kancelarii prawnych, ale wymaga indywidualnego podejścia i osoby mającej doświadczenie w tego typu reklamach.

Zalety

 

Wady

Pozycjonowanie stron SEO – marketing dla kancelarii prawnych

Pozycjonowanie SEO

Reklama kancelarii prawnych w internecie wymaga od osób ją prowadzących wiedzy i doświadczenia po to, aby skutecznie docierać do klientów. Bardzo dobre efekty w postaci dobrej wyszukiwalności strony daje pozycjonowanie strony pod kątem wyszukiwarki, tzw. SEO. Celem pozycjonowania jest wzrost widoczności strony, większy ruch, zwiększenie liczby osób kontaktujących się z kancelarią poprzez stronę internetową.

W pozycjonowaniu SEO warto uwzględnić, że proces ten wymaga czasu. Algorytmy wyszukiwarek działają stopniowo, a poprawa pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania nie poprawia się skokowo. Zazwyczaj pierwsze efekty pojawiają się najwcześniej po 3 miesiącach pozycjonowania. W branżach gdzie konkurencja jest duża, efekty te mogą przyjść dopiero po roku. Właśnie dlatego większość agencji marketingowych mając to na uwadze proponuje współpracę minimum dwuletnią. Warto jednak być cierpliwym, gdyż efekty pozycjonowania będą długotrwałe.

Pozycjonowanie stron inernetowych powinno się zacząć od solidnego audytu strony internetowej, jej struktury, UI Experience, analizy konkurencji. Następnie obiera się frazy do pozycjonowania i planuje strategię tworzenia treści, rozbudowy i optymalizacji struktury strony. Pozycjonowanie stron wymaga wiedzy, doświadczenia i dobrej współpracy z klientem. 

Zalety

 

Wady

Podsumowanie

Samo posiadanie strony internetowej przez kancelarię prawną, adwokatów, radców prawnych nie gwarantuje sukcesu i pozyskania nowych klientów. Niezależnie od tego, czy kancelaria jest nowa na rynku, czy też ma ugruntowaną pozycję, warto zainwestować w działania marketingowe opisane powyżej.

Jeśli potrzebujesz usługi Google Ads lub chciałbyś uzyskać więcej informacji na jej temat, to zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy.

ZAMÓW WYCENĘ

Jeśli jesteś zainteresowany usługą reklamy w Google lub chciałbyś zasięgnąć więcej informacji, to zadzwoń lub napisz za pomocą formularza kontaktowego.

lub skorzystaj z formularza poniżej, za darmo i szybko otrzymasz ofertę

Administratorem Państwa danych osobowych jest Anibia.pl