Jaki komputer do biura?

Jeśli przeczytałeś już jak kupić komputer to zapraszam do zapoznania się z kolejnym mini-poradnikiem. Tym razem tematem będzie zakup komputera do biura.

Jak wiadomo komputery biurowe działają w ściśle określonym środowisku pracy i z wąskim zestawem niewymagających aplikacji. Zazwyczaj są to programy do edycji tekstu (Word, Writer, itp.), arkusze kalkulacyjne (Excell, Calc, itp.), klienty poczty (Outlook, Mozilla Thunderbird, itp.), programy antywirusowe (Northon, Comodo IS, itp.).

Na pierwszy rzut oka nie ma tu nic wymagającego. W większości biur, szczególnie tych korporacyjnych, powyższy zestaw programów będzie standardem i nie zmieni się przez cały okres użytkowania komputera.

W przypadku biur małych lub prywatnego biznesu sytuacja wygląda już inaczej. Z czasem liczba instalowanych aplikacji rośnie, a my odkrywamy, że potrzeba nam kolejnych programów, np. do odczytywania plików pdf, kodeków do oglądania video lub słuchania audio, edycji grafiki, itp. W takiej sytuacji wkrótce może się okazać, że kupiony wyjściowo komputer nie spełnia naszych potrzeb, czasami wręcz uniemożliwia normalną pracę. Pomyśl o tym przed zakupem, a przez kilka lat będziesz cieszyć się komfortową pracą i niezmąconym cyberspokojem 😉

Przy zakupie komputera do biura proponuję przyjąć następujące kryteria dla kluczowych podzespołów:

Kryterium minimum

  • dwu-rdzeniowy procesor Intel lub AMD
  • 4 GB RAM
  • dysk twardy o pojemności 128 GB.

Kryterium optimum

  • cztero-rdzeniowy procesor Intel lub AMD
  • 8 GB RAM
  • dysk twardy o pojemności minimum 256 GB.

Dobór pozostałych podzespołów (karta graficzna, zasilacz, obudowa) zazwyczaj nie ma już większego znaczenia, no chyba że Twoje wymagania idą w konkretnym kierunku.

Jeśli np. szukasz maksymalnej energoszczędności lub ciszy, wtedy np. przy doborze podzespołów trzeba kierować się wyborem karty graficznej zasilacza o pasywnym chłodzeniu.

W małych biurach ważna jest odpowiednio dobrze zagospodarowana przestrzeń. Warto wtedy postawić na miniaturyzację komputera i zakup takiej obudowy, która pozwoli nam na postawienie na niej monitora.

Urządzenia peryferyjne

Urządzenia peryferyjne (klawiatura, mysz, monitor) stanowią bardzo ważny, acz odrębny temat. Również ich właściwy dobór będzie miał wpływ na jakość pracy i zmęczenie. Ten temat wkrótce znajdzie swoje miejsce w kolejnych wpisach.

Każdy zakup warto zawsze przedyskutować z osobami, które mają doświadczenie i wiedzę w składaniu komputerów, do czego serdecznie zachęcam.