Regularni zdarza mi się, że jakiś początkujący pecetowiec pyta mnie czy możliwe jest używanie komputera przez cały okres jego żywotności, czyli np.3-7 lat, bez żadnych kłopotów z oprogramowaniem lub sprzętem. Odpowiedź jest zawsze jednakowa, i to dla wszystkich użytkowników komputerów, niezależnie od stopnia ich technologicznego zaawansowania. Otóż: „Nie jest to możliwe!”

Po pierwsze cyber-świadomość

Znajomość tego czym jest i jak działa komputer, to podstawa dla każdego, kto chce używać komputera długo, komfortowo i w spokoju. Dokształcanie się w tym temacie z pewnością pomoże Ci używać komputera do coraz to nowych zastosowań. Warto więc zacząć się interesować artykułami czy newsami ze świata IT. Podniosą one naszą świadomość, pomogą, uchronią przed błędami i być może wzbudzą jakąś poważniejszą pasję do komputerów.

Przypadek-wypadek

Nawet pecetowcom od kołyski zdarza się dzień, w którym obcowanie z komputerem podnosi ciśnienie, a na usta cisną się niecenzuralne słowa. Dlaczego tak jest? A no dlatego, że poziom cyber-świadomości to jedno, a zdarzenia niezależne od niej, to już inna historia. Każdy kto interesuje się światem IT np. czytał o poprawkach systemu Windows wydawanych przez Microsoft, które automatycznie instalują się na komputerze, a potem uniemożliwiają jego uruchomienie wywołując lub utrudniając użytkowanie. Każda wpadka czegoś kogoś uczy. Microsoft dokładniej testuje wydawane patche, użytkownicy mniej chętnie instalują nowe aktualizacje.

Istnieją także przypadki, na które nie mamy zupełnie żadnego wpływu. No bo jak zabezpieczyć się przed kupnem jakiegoś podzespołu z ukrytą wadą fabryczną albo przed zalaniem mieszkania czy burzą, która usmaży naszego blaszaka? Zupełnie się ustrzec nie da, ale i tutaj wyciągamy jakieś konstruktywne wnioski. Ubezpieczymy komputer czy wrzucimy nasze ważne dane do chmury….

Powyższe przykłady są skrajne i zdarzają się marginalnej liczbie osób. Większość użytkowników ma inne problemy. Co zatem najczęściej uniemożliwia lub utrudnia użytkowanie komputerów?

Sprzęt – hardware

Komputer jest tylko zbiorem różnego rodzaju elektronicznych podzespołów. Ich zużycie jest normalnym procesem, z którym musimy się pogodzić, ale sposób użytkowania go może ten proces przyspieszyć lub opóźnić.

Po pierwsze temperatura

Głównym czynnikiem, który „zabija” komputery jest zbyt wysoka temperatura użytkowania. O ile w dużych komputerach stacjonarnych, ze względu na ich wielkość,duże odległości pomiędzy poszczególnymi komponentami, jest pewien margines przegrzewania się podzespołów, o tyle laptopy nie wybaczą nam już tak łatwo naszych zaniedbań.

Przegrzany procesor spowalnia swoje działanie, a długotrwałe przegrzanie skróci jego żywotność. Jak zadbać o możliwie najniższą temperaturę działania procesora?

 • stosuj wydajne chłodzenia
 • regularnie wymieniaj pastę chłodzącą procesor
 • używając sprężonego powietrza usuwaj kurz zalegający w obudowie i na łopatkach wiatraków (komputer musi być wyłączony i schłodzony przed użyciem powietrza)
 • wyłączaj z tzw. „autostartu” wszelkie niepotrzebne aplikacje działające w tle
 • do laptopów używaj podkładek chłodzących, kładąc na różnych powierzchniach, nie zakrywaj otworów wentylacyjnych
 • komputer stacjonarny postaw w miejscu, gdzie będzie on miał przewiew w miejscach, gdzie zainstalowane są wentylatory
 • w komputerach stacjonarnych odpowiednio zepnij i poukładaj przewody i taśmy

Oprogramowanie – software

Najczęstszym błędem nowych użytkowników jest „zaśmiecanie” komputera. Instalowanie programów bez wiedzy jak działają i czemu służą przyczynia się w znacznej mierze do spowalniania i przegrzewania komputerów. Nie wiem czy istnieją badania naukowe jaki wpływ na globalne zużycie energii lub ocieplenie klimatu ma niewłaściwe używanie komputerów poprzez instalację niepotrzebnego, czy wręcz szkodliwego oprogramowania. Myślę, że wyniki byłby bardzo ciekawe. Z doświadczenia kontaktu z użytkownikami komputerów zaryzykowałbym tezę, że częścią dbania o przyrodę powinna być własnie troska o własny komputer, o to jakie programy ma zainstalowane. Jak więc zadbać o softwtare?

 • odinstaluj zbędne Ci oprogramowanie. Jeśli jakiegoś programu nie użyłeś przez ostatnie 3 miesiące, to prawdopodobnie nie użyjesz go nigdy.
 • czytaj dokładnie komunikaty przy instalacji wszelkiego oprogramowania. Unikaj instalowania aplikacji opcjonalnych lub reklamowanych w trakcie instalacji.
 • zapomnij o instalowaniu programów z niesprawdzonych źródeł. Czasem „wzbogacone” są one o to, czego najmniej potrzebujesz
 • zainstaluj dobry program antywirusowy. Ostrzeże Cię on przed wieloma kłopotami
 • usuń z „autostartu” możliwie najwięcej aplikacji, nawet te, których używasz. Jak zajdzie potrzeba zawsze możesz uruchomić je ręcznie.

Powyższe wskazówki stanowią główne metody dbania o komputery ( a także o przyrodę). Nie wolno zapominać także o innych jak:

 • regularne robienie kopii zapasowych swoich danych
 • najważniejsze dane powinieneś mieć co najmniej w 3 miejscach: na dysku lokalnym, w chmurze i na jakimś dysku przenośnym
 • zakup odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego komputer przed przepięciami i zanikami napięcia (listwa antyprzepięciowa, UPS)
 • odpowiednie użytkowanie komputerów (unikanie zalania, uszkodzeń mechanicznych, itp.)

Jeśli uważasz, że pominąłem jakieś istotne informacje, to zapraszam do komentowania, a tym samym do współtworzenia…

Poszukujesz w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni i Sopocie) lub okolicach kogoś, kto przywróci komputer do stanu pierwotnej świetności ;), to zapraszam do skorzystania z moich usług.